Fráza „menej je viac“ stelesňuje koncept minimalistického bývania. V našom rýchlom modernom živote je niekedy to najlepšie, čo môžeme urobiť, vrátiť sa k základným kúskom v interiérovom dizajne a oceniť jednoduchý a čistý štýl. Presne to robí minimalizmus.
S nárastom popularity malých domov a kočovného bývania je to niekedy skôr nevyhnutnosť ako voľba. Bez ohľadu na váš názor, minimalistický dekor je skvelý spôsob, ako zjednodušiť váš život a váš interiér.
Minimalizmus je o použití základných vecí na vytvorenie jednoduchého a prehľadného priestoru. Vyznačuje sa jednoduchosťou, čistými líniami a monochromatickou farebnou schémou. Minimalistický dekor, ktorý zdieľa niektoré vplyvy s japonským štýlom zariaďovania domácností, je premyslený a vyhýba sa nadbytočným a gýčovým prvkom. Výsledkom je však dizajn, ktorý prináša maximálny účinok.
Minimalizmus, inšpirovaný trendom moderného zariadenia interiérov, pochádza z rovnomenného umeleckého hnutia 60. rokov – umenia, ktoré pozostávalo z geometrických tvarov, čistých, rovných línií a jednoduchých monochromatických alebo základných farebných paliet. Trend čoskoro prenikol aj do sveta interiérov.
Jednoduchosť platí aj pre vašu paletu farieb. Uľahčite to svojim očiam a používajte málo výrazné, tlmené farby. Od bielej až po čierne akcenty kombinované s rôznymi odtieňmi dreva.
Predstavte si spolu s nami dve detské izby. V prvej bude plastová kuchynka na hranie, poličky plné autíčok a dominantná posteľ v štýle filmu Autá. Deti sa v nej budú pravdepodobne cítiť prestimulovane a neustále bude vyzerať neupratane. Teraz si predstavte izbu, v ktorej sú steny jemne krémovej farby a priestoru dominuje domčeková posteľ. Prírodné drevo podporuje útulnosť a zároveň ponúka detskej fantázii inšpiráciu na hranie bez pretlaku žiarivých farieb. Už v predstavách takáto izba pôsobí oveľa pokojnejšie.
Zlaté pravidlo, pokiaľ ide o minimalistické bývanie. Menej je viac v každom aspekte, či už ide o minimálnu výzdobu alebo skromnú paletu farieb. Opýtajte sa sami seba, ktoré položky sú nevyhnutné? Čo možno uložiť mimo dohľadu? A čo je najdôležitejšie, čo sa dá úplne odstrániť? To znamená žiadny neporiadok, žiadne hory oblečenia, žiadne postele alebo sedačky obložené vankúšmi a dekami. A aby ste toho mali menej na očiach, čím uvoľníte miesto vo svojej mysli, používajte vhodné úložné priestory, akými sú šuflíky pod posteľ. Jednoducho sa otvárajú, stačí ich vytiahnuť pretože sú na kolieskach. Uložíte do nich desiatky vecí a pritom bude priestor čistý a jednoduchý.
Jedným z kľúčových faktorov minimalistického dekoru je, že by mal poskytnúť upokojujúci priestor, ktorý hľadá jednoduchosť vo forme a funkcii. Atraktívny úložný priestor v skutočnosti umožňuje chaosu života žiť vo vnútri, zatiaľ čo vaše bývanie pôsobí navonok elegantne a minimalisticky. Ale nejde iba o nábytok a miestnosti, ale aj o všetko, čo pravidelne používate. Minimalizmus prenikol aj do takých oblastí, akými sú erotické hračky. Namiesto krikľavých farieb a realistických pomôcok v nich momentálne kraľujú čisté línie, jemné odtiene a veľký dôraz na funkčnosť.
Minimalistický dekor sa zameriava na čisté, uhladené línie, ale to neplatí len pre architektúru. Nikde to nie je zjavnejšie ako v kuchyni. Čisté, elegantné, otvorené kuchyne sú srdcom minimalistického domova. Od odstránenia všetkého neporiadku až po množstvo prirodzeného svetla, lesklé mramorové povrchy a štýlový úložný priestor.
Nevyhnutnosťou v minimalistickom dekore je využiť prirodzené svetlo. Ak robíte kompletnú rekonštrukciu domu, môže to znamenať inštaláciu sklenených posuvných dverí alebo svetlíkov od podlahy až po strop. Ak pracujete s existujúcimi architektonickými prvkami, znamená to okná nechať holé. Pridajte viac svetla do miestnosti umiestnením veľkého zrkadla blízko prirodzeného zdroja svetla. Je to jeden z najstarších trikov, ako urobiť miestnosť väčšou a presvetlenou. Prípadne výber nábytku, ako je plexisklo alebo sklenené jedálenské stoly, nie je len praktický, ale zabráni zablokovaniu svetla a umožní mu prúdiť do vášho priestoru.
obrázky: freepik.com
Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…
Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…
Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…
Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…
Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…
Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…