PR

Pár tipov, ako sa starať o záhradnú techniku

Záhradná technika je pri prácach na záhrade viac než vítaným pomocníkom. Samozrejmosťou je ale jej pravidelná údržba, aby vám vydržala čo možno najdlhšie v top stave. Ideálnym obdobím, kedy začať s generálkou vašej záhradnej techniky, je skorá jar. Ako na to a na čo by ste nemali zabudnúť, si povieme v našom článku.

 

 

Technická revízia záhradnej techniky

Skorá jar je ideálnym obdobím, kedy po technickej stránke treba prekontrolovať zazimovanú záhradnú techniku. Funguje vôbec? Prežila zimu? Technická kondícia jednotlivých strojov bude pritom závisieť od kvality ich zazimovania a uskladnenia. Ak nepoužívate motorové vybavenie, tak kľúčovým bude najmä stav batérií do AKU náradia.

Pochopiteľne, veľmi dôležité je aj prekontrolovanie bezpečnosti vašej záhrady, napríklad pred nepovolaným vstupom. Strážny pes je určite vítaným pomocníkom, hlavne ak ho pravidelne kŕmite jeho obľúbenými Dog’s Chef granulami. No určite nič nepokazíte zaobstaraním si zabezpečovacieho systému.

Tip

Nezabudnite skontrolovať olovenú 12V batériu, ktorá sa najčastejšie používa práve v elektronických zabezpečovacích systémoch, alebo v záložných svietidlách.

 

Výmena oleja, sviečok a filtrov

Aj napriek nesporným výhodám AKU náradia a AKU záhradnej techniky, ešte stále sú v súčasnosti častejšie využívané motorové zariadenia. V ich prípade je v rámci pravidelnej údržby najdôležitejším úkonom výmena oleja.

Olej totiž zabezpečuje bezproblémovú činnosť motora a chráni ho pred poškodením. V súvislosti so záhradnou technikou ho je ideálne meniť raz za rok. Samozrejme, pred výmenou nezabudnite odpojiť sviečky, aby náhodou nedošlo k neželanému štartu zariadenia. Aj tie sa vyplatí skontrolovať a v prípade potreby ich treba nakúpiť do zásoby. Nikdy neviete, kedy sa vám môžu zísť.

Tip

Sviečku je treba vymeniť nielen keď sú spálené elektródy, ale aj vtedy, keď sa na sviečke nachádza usadená špina. Rovnako v prípade, ak si všimnete popraskaný povrch sviečky.

Ako posledné je treba skontrolovať filtre. Pozornosť a údržbu si pri záhradnej kosačke vyžadujú aspoň raz za rok. U motorových píl je však vhodné čistiť filtre po každej práci s nimi. Dôkladnejšiu údržbu potom treba vykonať aspoň raz ročne. Príliš zanesené filtre, ktoré sa nedajú dobre očistiť, je ideálne ihneď vymeniť.

 

Starostlivosť o batérie do záhradnej techniky

Pri nabíjateľných batériách je najdôležitejšie ich správne nabíjanie a vhodné uskladnenie. Pri nabíjaní je dôležitým faktorom najmä teplota prostredia, ktorá ovplyvňuje úroveň nabitia článkov batérie. Ideálna nabíjacia teplota blízkeho okolia batérie by sa mala pohybovať v rozsahu 10 až 30 °C. Pri nízkych teplotách a príliš vysokých môže dôjsť k neefektívnemu nabíjaniu, dokonca až k poškodeniu.

Ďalšími dôležitými faktormi sú nabíjací prúd a doba nabíjania. Nabíjací prúd za žiadnych okolností nemôže presiahnuť maximálnu povolenú hodnotu danú výrobcom článku. Čo sa týka doby nabíjania, aj tu je dôležité riadiť sa pokynmi výrobcu. V tomto smere je dobrým nápadom zaobstarať si nabíjačku s mikroprocesorom, ktorý tieto parametre odsleduje za vás.

Pri článkoch Li-ion, alebo Li-Pol, je ideálne batériu vybiť maximálne na 10% jej kapacity a potom batériu plne nabiť. Nečakajte, než sa vám vybije úplne.

Pri skladovaní batérií je nutné dodržiavať základné pravidlo – ak zariadenie dlhodobo nepoužívate, vyberte z neho batériu. Pochopiteľne, batérie skladujte mimo dosahu detí a v čistom suchom prostredí pri odporúčanom teplotnom rozsahu. Najlepšie v uzavretom priestore a oddelene od zariadenia či nabíjačky. Pri Li-Ion batériách dávajte pozor, aby ste ich neuskladnili úplne vybité alebo nabité.

 

Rada na záver

Pri starostlivosti o záhradnú techniku pamätajte aj na jej správne zazimovanie. V tomto smere hrá dôležitú úlohu jej dôkladné čistenie – kefou, prípadne vlhkou handričkou. Pri práci odporúčame použiť čistiace prípravky na záhradnú techniku. Pamätajte ale, že akumulátorová ani robotická kosačka sa nesmú umývať tlakovou vodou z tlakového čističa, alebo zo záhradnej hadice.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.

Najnovšie články

Konmari metóda upratovania podľa Marie Kondo

Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…

1 týždeň

Postup pri predaji bytu bez realitky

Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…

2 mesiace

Ako zariadiť bývanie pre seniora

Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…

9 mesiacov

Všetko, čo potrebujete urobiť pred predajom nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…

9 mesiacov

EPS dosky pre izoláciu

Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…

9 mesiacov

Ako predať byt v podielovom spoluvlastníctve

Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…

10 mesiacov