Nikto si nemôže vybrať do ktorej krajiny sa narodí. Často sme nespokojní s tým, kde bývame. Na Slovensku sa nám nepáči to či ono. No premýšľali ste už niekedy nad tým, že sú aj ďaleko horšie miesta na život ako je naše Slovensko? Posúďte sami.
V článku vám prinášame 6 miest vo svete, kde by ste určite nechceli nielen bývať, ale hoci len stráviť pár dní. Obyvatelia týchto miest žiaľ často nemajú na výber a nám tak neostáva nič iné, len ich poľutovať a byť vďačný, že tam nemusíme žiť aj my.
Kvalitu na život v meste delíme podľa 3 základných kritérií – čistota, bezpečnosť a všeobecný komfort (napríklad vzhľad mesta, možnosti kultúrneho vyžitia, hustota populácie…). Pochopiteľne v článku nebudeme zohľadňovať mestá a krajiny, kde je vojnový stav. Veď určite budete s nami súhlasiť, že od toho už nič horšie nie je. Zameriame sa len na krajiny, kde je relatívny mier, no zároveň zmienené kritériá sú na veľmi nízkej úrovni. V našom rebríčku teda nájdete najhoršie mestá pre život, najznečistenejšie mestá, či mestá s najvyššou drogovou a násilnou kriminalitou.
Tak v tomto meste by ste sa určite nechceli narodiť a právom ho uvádzame na prvom mieste. Všetky tri zmienené kritériá kvality života v meste sú tu na takmer nulovej úrovni. Ide o hlavné mesto Bangladéša, ktoré je známe svojou továrenskou činnosťou – patrí medzi mestá, kde sa vyrába najviac kusov oblečenia na svete.
No pretože tu vládne obrovská chudoba, katastrofálne podmienky bývania, veľmi hustá populácia a mizerný plat väčšiny pracovných pozícií, tak tu je detská práca každodenným chlebom mnohých rodín. Bohužiaľ všadeprítomná bieda často núti rodinu aj k takémuto spôsobu obživy.
Veď si predstavte, na približne 300 km2 sa tu tlačí takmer 20 miliónov ľudí. Väčšina z nich, aby mohli aspoň živoriť, musia stráviť v práci väčšinu dňa (ak teda prácu majú), pričom každý štvrtý obyvateľ tu hlava na hlave býva v najchudobnejšej časti mesta – biedne chatrče, špinavé ulice plné odpadkov a zápachu, bez prístupu k teplej vode či k záchodu… To však nie je všetko. V centre mesta je toľko smogu, že to až štípe oči. Nie je sa preto čo čudovať, že práve v Dháke predčasne zomiera veľké množstvo ľudí.
Hustota populácie a všeobecná chudoba je problém aj v hlavnom meste Kene. Bolo založené ako železničné depo na trase medzi Mombasou a Ugandou. Zo začiatku išlo o dôležitý železničný uzol, ktorý slúžil najmä na prevážanie kávy a čaju, no svoj význam si toto mesto zachovalo až podnes, veď ide o jedno z najväčších miest východnej Afriky, pričom stred mesta návštevníka príjemne prekvapí svojím vzhľadom i kvalitou služieb.
Avšak na okraji mesta sa nachádza Kibera – jeden z najväčších a najhorších slumov na svete. Človek si len ťažko predstavuje tú biedu. Všade iba biedne chatrče nalepené jedna na druhej, špinavá a zapáchajúca voda plná choroboplodných zárodkov (najmä cholera a týfus) a spoločné záchody (len diera v zemi), ktoré používa aj stovka ľudí. Elektrina je tu samozrejme tiež často neznámy pojem.
No najhoršie je, že tu prekvitá obchod s bielym mäsom. Ženy, ktoré sa odvážia vyjsť na ulicu po zotmení, sú znásilňované alebo rovno unášané a predávané priekupníkom. O tom, že tu prekvitajú pohlavné choroby vrátane AIDS, sa hádam netreba zmieňovať.
Mesto obklopuje nádherná príroda Aburrajského údolia – Centrálne Kordillery. No čo z toho, keď je mesto preslávené drogovou kriminálnou činnosťou? O toto smutné prvenstvo sa nepochybne pričinila aj osoba slávneho drogového magnáta Pabla Escobara. Toho síce medellínska polícia zabila v r. 1993, no kriminalita v súvislosti s drogami stále v meste prekvitá. Vraždy, únosy a vojny drogových kartelov sú tu tak na dennom poriadku.
Preto bezpečnosť obyvateľov tohto mesta je na veľmi nízkej úrovni. Čo je však horšie, a týka sa to predovšetkým turistov, existuje tu nebezpečenstvo v podobe pouličných gangov, ktoré sa zameriavajú takmer výlučne na cudzincov – po únose si žiadajú výkupné, alebo obete rovno donútia vybieliť svoje bankové účty.
Mesto Ciudad Juárez v Mexiku má, podobne ako Medellín v Kolumbii, problém predovšetkým s drogami. Stalo sa epicentrom mexickej drogovej vojny, kde na ulici bežne môžete vidieť bojujúce gangy zanechávajúce po sebe hromadu mŕtvol a odťatých hláv. Dokonca pred desiatimi rokmi bolo mesto korunované za najnebezpečnejšie mesto na svete, kde pripadá približne 130 vrážd na 100- tisíc obyvateľov. Predpokladá sa však, že toto číslo je oveľa väčšie, keďže veľa tiel obetí sa už nikdy nenájde.
Tomuto neutešenému stavu prospieva aj skorumpovaná polícia, ktorá veľmi často miesto toho, aby hájila zákon, ho ešte porušuje. Preto nie je žiadne prekvapenie, že niekedy musia byť v meste nasadení aj armádni vojaci. Samozrejme okrem vrážd a drogovej kriminality je tu aj vysoké percento sexuálnych útokov, únosov a týrania žien.
Aj hlavne mesto Venezuely má problém s vraždami (až 12 vrážd za deň) a hospodárskou kriminalitou. No v tomto prípade to nie je ani tak dôsledkom drogovej činnosti ako skôr všeobecným ekonomickým a politickým úpadkom celej krajiny. Tento stav prirodzene spôsobuje nárast chudoby a časté pouličné vybavovanie si účtov rôznych gangov, ktorých počet neustále narastá. Dokonca aj polícia sa do niektorých štvrtí Caracasu bojí chodiť a veľa vrážd je tak premlčaných.
Toto mesto v Číne je známe svojimi veľkými výrobnými závodmi. No problém je v zastaraných technológiách, ktoré sa v týchto podnikoch používajú. Následne vzhľadom na slabé opatrenia pri kontrole znečistenia toxickými kovmi tie zo závodov unikajú do životného prostredia, čo má katastrofálny dopad na život a zdravie obyvateľstva.
Koncentrácia olova v ovzduší a pôde tu totiž niekoľkokrát násobne prekračuje stanovené normy. Olovo sa tak ľahko dostáva do potravinového reťazca, čo výrazne znižuje zdravotnú nezávadnosť potravín, vrátane tých najzákladnejších. Samozrejme táto situácia je nepriaznivá hlavne pre deti, ktoré otravu olovom znášajú podstatne horšie ako dospelí. Preto nikoho neprekvapia časté obličkové choroby, poškodenie mozgu či brušná bolesť u detí. Aj krátky pobyt v tomto meste tak môže mať dopad na vaše zdravie.
Ako vidno z tohto krátkeho prehľadu najhorších miest na bývanie, môžeme byť radi, že sme sa narodili v našej krásnej krajine a nemusíme doslova bojovať o holú existenciu. Je však veľa ľudí na svete, ktorí to šťastie nemali.
obrázky: brac.net, wikipedia.com, adn.com, listsdiary.com
Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…
Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…
Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…
Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…
Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…
Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…