Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre organizáciu Marie Kondo, objavila ako revolučný prístup k uprataniu a organizovaniu našich domovov. Táto metóda presahuje konvenčnú predstavu o upratovaní zdôrazňovaním transformačného procesu, ktorého výsledkom nie je len úhľadný a organizovaný domov, ale tiež podpora radosti v každom aspekte života. Marie Kondo tvrdí, že ak si raz upracete, zmení sa váš život raz a navždy. Ako na to?
Základom metódy KonMari je jednoduchá, ale hlboká filozofia: ponechajte si len tie predmety, ktoré vo Vás vyvolávajú radosť. Na rozdiel od tradičných metód organizácie, ktoré sa zameriavajú na vyhadzovanie predmetov na základe ich vnímanej užitočnosti, metóda KonMari nás povzbudzuje, aby sme sa spojili so svojimi vecami na emocionálnej úrovni.
Prístup Marie Kondo je hlboko zakorenený v presvedčení, že obklopiť sa vecami, ktoré nám prinášajú radosť, môže viesť k plnšiemu a cieľavedomejšiemu životu. Proces je rozdelený do odlišných kategórií, z ktorých každá sa týka iného aspektu nášho majetku.
Kategórie predmetov podľa KonMari:
Upratovať máme presne v takomto poradí. Najskôr oblečením, pretože ho používame každý deň a jeho upratanie nám jednoznačne ovplyvní bežný život. Pokračujeme knihami, na ktoré sme možno roky nesiahli, papiermi a dokumentmi… Až sa napokon prepracujeme k najosobnejším predmetom. Toto špecifické poradie je potrebné dodržiavať, pretože takto vieme postupne zdokonaľovať svoje rozhodovacie schopnosti a budovať dynamiku počas procesu upratovania.
Metóda KonMari zahŕňa jedinečný a osobný rituál pre každú vec – potrebujeme zistiť, či v nás vyvoláva radosť.
Proces hodnotenia každého predmetu podľa metódy KonMari:
Metóda KonMari je viac než len systém na zbavovanie sa fyzického neporiadku. Je to filozofia životného štýlu. Tým, že sa obklopujeme len predmetmi, ktoré vyvolávajú radosť, vytvárame prostredie, ktoré pozitívne ovplyvňuje našu duševnú a emocionálnu pohodu.
Zároveň nás povzbudzuje, aby sme si viac všímali svoje spotrebiteľské návyky. Tým, že sa budeme zámerne zaoberať tým, čo prinášame do našich domovov, znižujeme pravdepodobnosť hromadenia zbytočného neporiadku. Napokon, vyjadrenie vďačnosti za veci, ktoré sa rozhodneme ponechať vo svojom domove, podporuje hlbšie ocenenie vecí, na ktorých skutočne záleží. Tento posun myslenia presahuje naše životné priestory a ovplyvňuje náš celkový pohľad na život.
Hoci metóda KonMari nepredpisuje striktne minimalistický životný štýl, je v súlade s princípmi minimalizmu tým, že podporuje myšlienku, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Povzbudzuje jednotlivcov, aby sa zamerali na to, čo je pre nich skutočne dôležité. Prístup Marie Kondo, zameraný na presvedčenie, že naše životné priestory by mali byť odrazom našich hodnôt a túžob, zarezonoval u miliónov ľudí na celom svete.
obrázky: freepik.com
Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…
Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…
Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…
Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…
Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…
V rýchlom rytme moderného života sa otázka, ako často treba upratovať vo svojej domácnosti, stáva…