Väčšina z nás aspoň raz v živote premýšľa nad miestom kde sa usadiť a kúpiť nehnuteľnosť. Vidiecke či mestské prostredie? Niekedy sa stáva, že človeka z vidieka to tiahne do mesta a toho kto sa narodil v meste zase na vidiek. No nie je to pravidlom, všetko má svoje výhody a nevýhody. Vo veľkej miere záleží na preferovanom spôsobe života, pretože rozdiel medzi bývaním v meste a na vidieku je naozaj veľký.
Dokázali by ste sa napríklad vzdať spoločenského života a kultúrnych vymožeností mesta a živiť sa napríklad poľnohospodárstvom spätým s našim kultúrnym dedičstvom a tradíciami? Aké sú teda výhody či nevýhody pre jedno i druhé? O tom si povieme niečo viac v našom článku.
Samozrejme dnes už za určitých okolností (relatívne krátka vzdialenosť) nie je problém skĺbiť výhody mesta i vidieka, pretože takmer každý má auto a nie je problém z prímestskej vidieckej oblasti dochádzať do mesta a opačne. Pod pojmom vidiek preto myslíme iba takú oblasť na bývanie, ktorá nie je blízko alebo dokonca súčasťou väčších miest.
Životné prostredie: Pocit byť súčasťou prírody je na nezaplatenie. Môcť si kedykoľvek vybehnúť do lesa na huby a nadýchať sa čerstvého vzduchu, alebo len tak si vyjsť na lúku či k jazeru, sa nedá ničím nahradiť. Človek má preto hneď bližšie k zdravšiemu životnému štýlu a to celkom zadarmo.
Práca na čerstvom vzduchu: Pre tých, čo milujú záhradkárčenie či majú radi zvieratá nie je nič lepšie, ako bývať na vidieku. Môžu sa kedykoľvek venovať svojmu koníčku a ten dokonca premeniť i na prácu a živobytie – farmárčenie, profesionálny chov hospodárskych zvierat, venovanie sa nejakému remeslu… skrátka uchovávať naše kultúrne dedičstvo je ľahšie na vidieku ako v meste. S tým tiež súvisí výhoda, že si môžete aj sami dopestovať oveľa zdravšie potraviny, ako sa dajú bežne kúpiť v obchodoch. Veď nie nadarmo sa vraví – domáce je len domáce, nič nie je lepšie.
Pokojný a jednoduchý život: Životné tempo na vidieku je pomalšie a menej stresové ako v meste. Pre rodinne založených ľudí je preto život na vidieku ako stvorený.
Nočné nebo: Určite ocenia všetky romantické duše. Môcť si vo dvojici vychutnať nočné nebo plné hviezd je niečo, čo sa vám v meste vďaka pouličnému osvetleniu len tak nepošťastí.
Pomoc susedov: V prípade, že staviate dom alebo niečo prerábate, sa vám určite hodí vítaná pomoc od známych susedov. V meste sa na susedské vzťahy príliš nedbá a často nepoznáte ani človeka, čo býva vo vedľajšom byte. Na vidieku si preto ľahšie zoženiete pomocnú ruku na rôzne práce.
Parkovanie: Na vidieku nemusíte riešiť každodenné problémy s parkovaním a prípadné škrabance na aute od dobrákov, čo zaparkujú pri vás. Máte všade dostatok miesta a nemusíte sa báť, že po svojom príchode z práce či nákupov už nebudete mať voľné miesto.
Každý pozná každého: To na jednu stranu môže byť výhoda i nemusí. Keď sa chcete s niekým zoznámiť, máte tú výhodu, že sa o ňom už v predstihu dozviete prvé aj posledné. No samozrejme platí to aj na vás, pretože ste pod neustálym dozorom svojho okolia. V prípade nejakej pohromy si môžete byť istý, že sa to dozvie celá dedina.
Zlá dostupnosť vzdelania a kultúry: Jedna z veľkých nevýhod života na vidieku. A to nemusíme spomínať ani vysoké školy. V odľahlejších oblastiach je problém s dochádzaním už do základnej školy, pretože nie každá dedina ju má. Rovnako môžete zabudnúť na kultúrne vyžitie. Ten kto rád chodí do kina alebo do divadla, to na vidieku bude mať zložitejšie. Naproti tomu v meste je všetko dostupnejšie.
Komplikovanejšia zdravotná starostlivosť: Aj do nemocnice alebo do zdravotného strediska budete spravidla musieť cestovať, čo je pri akútnom zdravotnom probléme veľká nepríjemnosť. Nehovoriac o tom, že i záchranke istú dobu potrvá, kým sa k vám dostane.
Starostlivosť o deti: Na vidieku je to často problém. Nie všade je totiž škôlka a tak rodičom neostáva nič iné, ako ich každý deň voziť tam a späť do najbližšieho mesta či susednej dediny. Stará mama, ktorá vnúčatá povaruje zatiaľ čo sú rodičia v práci, je preto vítanejšou pomocou na dedine, ako je tomu v meste.
Znečistené ovzdušie: V meste je ovzdušie plné nečistôt z komínov tovární či z výfukov automobilov. A to je zdravotný problém, ktorý sa nemusí týkať iba astmatikov. Nárast respiračných chorôb je preto markantný predovšetkým v mestách.
Život ako v zrýchlenom filme: Bývanie v meste je oveľa viac hektickejšie, než na dedine. V meste na vás číhajú rôzne výdobytky modernej civilizácie, ktoré vám síce majú uľahčiť alebo spríjemniť život, no v konečnom dôsledku sa vďaka nim len často stresujete. Iba splývate s davom a ani si neuvedomujete, ako ten čas rýchlo letí. Tiež málokto v meste si nájde voľný čas aj na niečo iné ako len na prácu.
Vyššie životné náklady: V meste síce zarobíte viac peňazí, no život v meste zároveň stojí aj viac prostriedkov ako na vidieku. Navyše na vidieku majú ľudia životné potreby na nižšej úrovni a obyčajne si vystačia aj z mála. Ľudia v meste sú oveľa náročnejší, avšak každá zábava stojí peniaze.
Záľuby, ktoré spájajú: V meste sa ľahšie zoznámite s ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy ako vy. Na vidieku nadviazať úprimné priateľstvo s „rovnakou krvnou skupinou“ ľudí môže byť problém. Ak ste sa totiž na vidiek prisťahovali z mesta, nejaký ten čas budete pre svoje okolie iba „prisťahovalec“. A samozrejme tu platí – menej ľudí, menej príležitostí na zoznamovanie.
Pohodlné nakupovanie: V meste je veľasupermarketov a obchodných domov, pričom väčšinou majú všetky otvorené do neskorých večerných hodín. Preto doplniť si zásoby čerstvého jedla v akúkoľvek dennú hodinu nie je žiaden problém. Naproti tomu na vidieku je už v podvečer všetko pozatvárané, odhliadnuc od toho, že tu môžeme počítať s nanajvýš jedným a nie príliš lacným malým obchodom.
Pocit osamelosti: V meste sa paradoxne aj napriek tomu, že tu žije viac ľudí, môžete často cítiť osamelo, pretože vám obrazne povedané vaše okolie do hrnca nepozerá a každý sa stará predovšetkým sám o seba a o svojich blízkych.
Vymoženosti civilizácie: Najväčšou výhodou života v meste je ľahká dostupnosť všetkého potrebného na uspokojenie základných potrieb – vzdelávanie, kultúra, zdravotná starostlivosť… to všetko je samozrejmosť a hlavne na dosah ruky.
Pracovné príležitosti: V meste má človek vyššiu šancu, že sa dokáže zamestnať v obore, ktorý vyštudoval, alebo ktorý ho napĺňa. A práve to býva často tým hlavným faktorom pre výber mesta. Či už máte stabilné pracovné miesto alebo získate nové v meste, snažíte sa poprosiť realitnú kanceláriu o ponuky bývania v blízkosti miesta práce. Naproti tomu na vidieku okrem farmárčenia veľa ďalších príležitostí nie je. Teda pokiaľ si nezaložíte nejakú živnosť, ale aj v tom prípade asi budete musieť dochádzať do mesta – viac ľudí, viac potenciálnych klientov.
Ako vidno, život na vidieku či v meste má svoje plus i mínus. Je naozaj len na každom z nás, čomu dáme prednosť. Na záver sa nedá nespomenúť hádam najväčší rozdiel medzi bývaním v meste a na vidieku – v meste máte omnoho vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou nejakého zločinu alebo aspoň účastníkom dopravnej nehody. Tiež za zmienku stojí faktor zdravia – prípadná epidémia sa v meste rýchlejšie šíri.
Naproti tomu ľudia na vidieku sú odolnejší aj voči rôznym chorobám či črevným ochoreniam. Z toho pohľadu to nie je až také náročné rozhodovanie, ale je mnoho ďalších faktorov, v ktorých vyhráva mesto. Ako sa rozhodnete vy a čo uprednostníte, je na vás.
obrázky: pexels.com
Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…
Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…
Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…
Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…
Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…
Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…