Akú posteľ zvoliť pre pohodlný spánok?
Pohodlná posteľ je pre každého z nás úplne iná. Niektorí preferujú mäkké matrace a ľahké paplóny, zatiaľ čo iní sa lepšie uvoľnia pod hrejivými perinami na tvrdšom matraci. Mnohí milujú vzhľad masívneho dreva, ale nájdu sa aj takí, ktorým pripadá príliš tvrdé a radšej volia čalúnené váľandy. Od čoho všetkého teda závisí miera nášho komfortu?
Veľkosť postele
V tomto prípade rozhodne na veľkosti záleží. Okrem počtu ľudí ovplyvňuje rozmer postele aj výška a váha spiaceho človeka.
V najútlejšom veku dieťaťu postačuje malá postieľka, ale rýchly rast vyžaduje rýchle prispôsobovanie. Aby tieto zmeny boli pre vás pohodlné, investujte do takzvanej rastúcej postieľky, ktorá sa niekoľkými ťahmi dokáže zväčšiť a vďaka prídavným matracom poskytnúť deťom dostatok priestoru na pohyb – deti sú počas spánku aktívnejšie, ako dospelí ľudia. Dôležité sú v tomto prípade zábrany, aby sa deti z postele neskotúľali.
Pre teenagerov a ľudí, ktorí trávia v posteli čas bez partnera, sú vhodné postele 120 x 200 cm. Poskytujú dostatok miesta na spanie na oboch bokoch, na natiahnutie rúk a nôh. Takéto postele sú vhodné aj pre seniorov, v ich prípade však myslíme aj na výšku postele, aby sa z nej čo najľahšie vstávalo.
S príchodom partnera či partnerky by malo byť jednou z priorít aj zakúpenie väčšej postele. Aj keby mala zabrať takmer celú izbu, je vhodné do nej investovať, pretože okrem romantického túlenia sa potrebujú obaja členovia páru aj plnohodnotne vyspať. O to viac, ak ste fanúšikmi spoločného spania s bábätkami po pôrode.
Celkový dizajn
V dizajne postele všetci oceníme praktické prvky, ako je úložný priestor na periny, vankúše a plachty, alebo zabudovaný nočný stolík. Spodná časť postele by však nemala obsahovať priveľa otvorených poličiek. Jednak pôsobia neusporiadane a chaoticky, no zároveň sa o nich často bolestivo potkýname.
Ak chcete svojim ratolestiam spestriť izbu, stavte na detské domčekové postele. Aj my sami sme v detstve stavali pevnosti zo všetkého, čo pred nami neutieklo. Preto kúpiť posteľ so špeciálnym rámom v tvare domu, cez ktorý stačí prehodiť deku alebo kus vzdušnej látky, nemôže byť ďaleko od splnenia tajných snov našich detí.
Vráťme sa späť do „dospeláckej“ spálne. Pre celkové pohodlie je dôležité aj čelo postele, ktoré chráni hlavu pred chladom sálajúcim zo steny. Ak je čalúnené, zabraňuje aj prípadným tvrdým nárazom hlavy.
Pokiaľ sa posteľ dotýka steny aj zboku, mali by ste investovať do bočnej zábrany, ktorá taktiež pôsobí ako izolácia chladu od steny. Tieto prvky môžete ozdobiť svetielkami. Na jednej strane tvoria romantickú atmosféru, na majú aj praktický rozmer – v noci vám poskytnú dostatok svetla pri ceste na toaletu alebo pri hľadaní pohára s vodou na nočnom stolíku.
Vlastnosti matraca
Na pohodlí počas spánku dokáže pridať aj ubrať tvrdosť matraca. Trávime na ňom tretinu života, preto by sme ho mali meniť podľa aktuálnych potrieb. Aby sme počas spánku mali chrbticu vo vhodnej polohe, matrac musí byť dostatočnou oporou.
Ľudia s vyššou váhou by mali siahnuť po tvrdších matracoch. Subtílnejšie postavy sa dobre vyspia aj na mäkkých matracoch. Pohodlie zabezpečí najmä matrac, ktorý môžete jednoducho prevracať na druhú stranu. Vyhnete sa tak preliačinám vedúcim k bolestiam chrbta alebo veľkých kĺbov.
Obzvlášť pozor by sme si mali dať aj na materiály, z ktorých je matrac vyrobený. Antialergénne povrchy zabezpečia, že nás nebudú otravovať prachové čiastočky a rôzne roztoče. Antibakteriálnu funkciu majú zase často používané vlákna striebra. Najnovšie matrace využívajú aj čiastočky aloe vera, ktoré pôsobia hojivo, alebo esenciálne oleje levandule pre rýchlejšie zaspávanie.
obrázky: freepik