Ráno otvoríte oči a cítite na sebe mäkkú perinu. Všetky potrebné veci máte v kúpeľni hneď poruke. Cez veľké okná prúdi svetlo do kuchyne a vy si užívate varenie aj vďaka praktickej kuchynskej linke… Ale keď si to všetko predstavíte v malom byte, zrazu sa cítime ako slon v porceláne. Ako to urobiť, aby ste nezakopávali o vlastný nábytok a aby ste všetky dvere mohli doširoka otvoriť?
Pri zariaďovaní malého bytu sme zvyknutí robiť kompromisy – vyberiete si praktické riešenie alebo estetiku? Chcete útulné hniezdo, alebo minimalistický dizajn a málo dekorácií? Skôr než začnete lúskať tieto dilemy, pripomeňme si výhody malého priestoru – nižšie náklady, menej upratovania a často aj blízkosť centra mesta so všetkými jeho lákadlami.
Aby sa vám v ňom dobre bývalo, mali by ste si byt naplniť vecami, ktoré spĺňajú tri P: praktické, pohodlné a pekné. Ako na to?
Klasická pohovka, ktorá sa v noci premení na posteľ, je iba jedna z vychytávok, ktoré v malých bytoch určite oceníte. Nezľaknite sa však, máme pre vás pripravené aj alternatívne možnosti spania, bez nutnosti rozkladať každú noc posteľ.
Okrem pohovky investujte do stolíkov na kolieskach, ktoré rýchlo presuniete alebo do stolíkov, ktoré sa môžu na seba naskladať. Do malého bytu nekupujte kreslá, ale taburetky. Poslúžia na sedenie a ako odkladacie priestory.
Naplno využite aj priestor nad toaletou alebo nad práčkou. Existujú skrinky navrhnuté tak, aby zapadli presne nad tieto miesta v domácnosti. V oboch prípadoch v nich môžete skladovať čistiace prostriedky, handry a podobne.
Aj keď máte k dispozícii iba garsónku, vytvorte v byte zóny. Oddeľte malú kuchynku od obývacej časti pultom. Investujte do sedačky, na ktorej sa budú vaši priatelia cítiť dobre. Rovnako pristupujte ku každej izbe, či už je určená pre deti (zóny sú v tomto prípade na spanie, na hranie a na učenie) alebo pre dospelých.
Nezabúdajte na to, že aj chodba môže byť rozdelená na zónu, kde sa obliekate pred odchodom a na zónu s úložným priestorom alebo šatníkom.
Pracovný kútik môže tvoriť aj veľmi malý stôl, ktorý sa dá sklopiť. Aspoň vďaka tomu jasne oddelíte čas na prácu od času na iné aktivity.
Spálňa je v malom byte luxusom, ak však nemáte problém vyliezť do postele po schodíkoch, uvažujte nad vyvýšenou posteľou pod stropom. Takéto riešenie vám otvorí kopec možností.
Nespoliehajte sa iba na multifunkčný nábytok a využite aj tie prvky, ktoré sú bežne v bytoch opomínané. Ak nemáte priestor na knižnicu, čo tak využiť širší parapet? Poukladajte naňho knihy, pridajte kvetinu a na vetranie využívajte iba jedno krídlo okna.
Časť na spanie neoddeľujte paravánom, ale knižnicou siahajúcou až po strop, ktorá vám poskytne veľké množstvo úložného priestoru a navyše prepúšťa omnoho viac svetla.
Namiesto konferenčného stolíka využite taburetku alebo otoman a keď budete servírovať kávu, jednoducho na ňu položte podnos.
Ak máte iba jedno okno, malo by byť čo najväčšie. Dvere so sklenenými prvkami taktiež presvetlia priestor. Svetlé závesy a rolety oceníte počas celého roka a svetlé farby budú svedčiť aj stenám.
Vašim najlepším priateľom sa stanú zrkadlá, pretože spĺňajú hneď tri funkcie. Priestor sa vďaka nim zdá väčší, pretože sa pozeráme akoby do diaľky. Odrážajú svetlo, takže je ho v priestore viac. A pokiaľ si vyberiete zrkadlá so zaujímavým rámom alebo nezvyčajným tvarom, bude zároveň pôsobiť dekoratívne.
Svetlo majú na starosti aj lampy a sviečky, ktoré tvoria príjemnú atmosféru. Využite svetelné reťaze alebo podsvietenie rôznych monitorov, kuchynskej linky a zrkadla v kúpeľni.
Ak má malé bývanie v niečom na vrch, je to rozhodne pocit útulnosti. Preto preferujte teplé biele svetlo pred chladným. To si doprajte iba na miestach, kde pracujete alebo sa venujete aktivite, pri ktorej potrebujete vidieť drobné detaily.
Znie to ako samozrejmosť a predsa na to zabúdame, alebo sa nám do toho nechce. Uprataný priestor pôsobí väčšie a priestrannejšie. Využite silu tejto skutočnosti a najskôr si všetky veci vytrieďte. V malom byte totiž nemôžete hodiť všetok neporiadok do druhej izby, kým je u vás návšteva.
Triedenie vecí opakujte vždy na jar a na jeseň, vtedy sa totiž výrazne menia naše zvyky spolu s meniacim sa počasím. Keď si budete istí, že doma máte iba to, čo potrebujete, alebo čo pokladáte za krásne, je čas nájsť každej drobnosti jej vlastné miesto.
Vašimi najlepšími priateľmi sa pravdepodobne stanú vákuové vrecia, z ktorých môžete pomocou vysávača vysať vzduch a zmenšiť tak ich objem. Okrem oblečenia v nich môžete skladovať aj periny, vankúše alebo peliešky vašich domácich miláčikov a detských plyšákov.
Steny sú v malom byte vašimi pomocníkmi. Plocha podlahy je totiž výrazne obmedzená, preto budete veci skladovať skôr od podlahy smerom nahor. Ak máte možnosť navrhnúť si vstavané skrine alebo knižnicu, robte to skutočne až k stropu. Jednak nebudete musieť z vrchu skrine utierať prach, ale najmä získate mnoho úložného priestoru.
Zároveň sa nebojte steny využiť na dekorácie v podobe obrazov. Malým priestorom svedčia oveľa viac ako poličky plné drobných sošiek, sviečok a suvenírov. Podobne postupujte v kuchyni – na chladničku v malom byte rozhodne nedávajte desiatky magnetiek, ale využite ju na náučné magnety určené pre deti – napríklad na precvičovanie násobilky. Viac čistých línií a väčších farebných alebo neutrálnych plôch váš byt opticky zväčší.
obrázky: freepik
Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…
Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…
Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…
Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…
Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…
Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…