Ako vybrať správny typ podlahy
Pri výbere podlahy sa zvyčajne dbá najmä na to, ako sa bude podlaha v danej miestnosti vynímať a či sa hodí k nábytku. Krása a vzhľad však nie sú jediné parametre, ktoré treba zvážiť. Napríklad pokiaľ si plánujete inštalovať podlahové kúrenie, mali by ste brať na zreteľ aj tepelno-izolačné vlastnosti vami vybranej podlahy. Tiež nie každý typ podlahy sa hodí do daného priestoru, hlavne kvôli rozdielnej odolnosti voči vlhkosti. Pokiaľ sa teda chcete o výbere vhodnej podlahy dozvedieť viac, čítajte ďalej.
Podlahové kúrenie – aký typ podlahy zvoliť?
Podlahové kúrenie je v súčasnosti veľký trend a je stále na vzostupe. Začneme preto ním. Čo pri ňom treba vziať do úvahy? V prvom rade si treba uvedomiť, že budete potrebovať podlahu, ktorá prepustí čo najviac tepla. Nášľapná vrstva podlahy by preto mala izolovať čo najmenej. A to z dôvodu, že čím bude menší tepelný odpor podlahy, tým bude podlahové kúrenie účinnejšie. Naopak, želáme si tepelnú vodivosť, ktorá by mala byť čo najvyššia. Nesprávna podlaha v súvislosti s podlahovým kúrením môže spôsobiť až 50 % stratu tepla a tým pádom vysoké náklady za kúrenie. Ktorý materiál podlahy je na podlahové kúrenie vhodný?
Anhydritový poter
Liate anhydritové potery výrazne prispievajú k tomu, aby bol podlahový systém kúrenia čo možno najefektívnejší. A to vďaka svojej vysokej tepelnej vodivosti. Anhydritový poter sa hodí takmer do celého bytu či domu, s výnimkou priestoru kúpeľne, balkóna, terasy či garáže. Anhydrit totiž neznáša vodu. Z toho dôvodu je nepoužiteľný v exteriéroch, kde hrozia vplyvy počasia a v miestnostiach s trvalou vlhkosťou.
Keramická alebo kamenná dlažba
V problematike podlahového kúrenia neexistuje lepší materiál na podlahu. Má najvyššiu tepelnú vodivosť a veľmi nízky tepelný odpor. Ba čo viac, môže sa použiť aj v priestoroch s trvalou vlhkosťou, takže napríklad v kúpeľni je tento materiál ako jedno z mála správnych riešení. Výhodou tiež je, že sa keramická dlažba rýchlo zohreje. Často sa používa i v kuchyni, kde hrozia rôzne nehody, ako napríklad padnutý pohár s vodou.
Drevená podlaha
Podlahové kúrenie a drevo idú k sebe iba s istým kompromisom. Drevo brzdí prechod tepla, čo trochu zvyšuje náklady za kúrenie. Tiež sa ľahko vysušuje a s teplom mení svoju veľkosť. Avšak na druhú stranu je príjemné na dotyk a veľmi odolné. Pokiaľ ste teda ochotní pri podlahovom kúrení urobiť menší ústupok a trochu si priplatiť, tak vhodné drevo je napríklad dub, orech alebo exotické dreviny. Naopak, vyhnite sa smreku či buku.
Laminátová podlaha
V súčasnosti ide o veľmi obľúbený podlahový materiál. Hlavne z dôvodu jednoduchej inštalácie, priaznivej ceny a dobrým tepelno-izolačným vlastnostiam. Hodí sa do celého bytu, okrem kúpeľne a kuchyne. Ak však plánujete podlahové kúrenie, mali by ste si radšej zavolať na pomoc odborníka. Hrozí tu, že neodhadnete správne hrúbku laminátu. Čím bude väčšia, tým ťažšie sa dostane teplo na povrch podlahy. No pochopiteľne nemôže byť ani príliš malá.
Marmoleum
Prírodný materiál veľmi príjemný na dotyk. Čo sa týka podlahového kúrenia, rýchlo dosahuje izbovú teplotu a umocňuje pocit tepla v miestnosti. Dôležitým je tiež fakt, že ako jediný podlahový materiál má i antibakteriálne vlastnosti, čo uvítajú najmä deti alebo alergici. V porovnaní s keramickou dlažbou má výhodu, že mimo vykurovacej sezóny si udržiava na povrchu teplo, takže nechladí, čo ocenia precitlivené nohy na chlad.
Aký typ podlahy sa kam hodí?
Ako sme už zmienili v úvode, jednotlivé miestnosti v dome nemajú rovnaké fyzikálne požiadavky na podlahu. Preto ešte pred výberom podlahy treba dobre zvážiť najmä odolnosť voči vlhkosti a voči prípadnému poškodeniu. Napríklad sťahovanie a likvidácia nábytku dokáže pevnosť podlahy riadne preveriť. Do ktorých miestností sa preto jednotlivé typy podláh hodia najviac?
Obývačka a spálňa
V zásade možno povedať, že pokiaľ sa nebavíme o exteriéroch alebo kúpeľni, na vyrovnanie podlahy a inštaláciu podlahového kúrenia je najvhodnejší anhydritový poter. V obývačke a spálni potom pekne vyniknú laminátové a drevené podlahy. V súčasnosti sú tiež moderným trendom vinylové podlahy, ktoré v sebe spájajú výhody dlhej životnosti, či odolnosti voči mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Tiež poteší štýlový vzhľad (na výber je množstvo dekorov) a jednoduchá údržba.
Detská izba
Do detskej izby sa najviac hodí marmoleum. Deti sa často hrávajú na zemi a tak rodičia určite ocenia príjemný pocit na dotyk a hlavne antibakteriálne vlastnosti tohto prírodného materiálu. Tiež veľmi rýchlo dosahuje izbovú teplotu, takže deti určite nenachladnú. A na pohľad vyzerá rovnako dobre ako laminát alebo drevená podlaha.
Predsieň
Aj napriek tomu, že predsieň je zvyčajne priestorom na odkladanie topánok či kabátov, nesmieme zabudnúť, že je zároveň i prvým miestom, ktoré návšteva uvidí. Vzhľad podlahy je preto dôležitý aj tu. Avšak to nie je všetko. Podlaha v predsieni tiež musí niečo vydržať, pričom by mala byť ľahko udržiavateľná. A presne tomu treba prispôsobiť materiál podlahy. Vhodným je napríklad kamenná alebo keramická dlažba.
Ako ďalšie možno použiť linoleum – zmes živice a drevenej alebo korkovej múčky. Je trvanlivé, antistatické, ohňovzdorné a odolné proti mechanickému poškodeniu. Podobné vlastnosti má aj vinylová podlaha. V súčasnosti sa však čoraz populárnejšou podlahou do predsiene stáva prírodný kameň, ktorý vyniká svojou odolnosťou a pritom pôsobí luxusným a elegantným dojmom. Ide o tvrdý a pevný prírodný materiál. Najčastejšie sa na jeho výrobu používa žula, vápenec alebo mramor.
Kuchyňa a kúpeľňa
Podlaha v kúpeľni musí spĺňať viac požiadaviek, ako je tomu v iných miestnostiach. Materiál by mal byť protišmykový, odolný voči vode, teplý, ľahko udržiavateľný a estetický. To znamená, že musí dokonale ladiť s vybranými obkladačkami. Pochopiteľne, ak plánujete v kúpeľni aj podlahové kúrenie, mal by mať i dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Všetky podmienky spĺňa najmä keramická a kamenná dlažba. V poslednej dobe sa však moderným trendom stáva drevo, predovšetkým exotické (napríklad bambus, iroko, merbau alebo teak). Vďaka jeho povrchovej úprave a impregnácii špeciálnymi prípravkami sa netreba obávať účinkov vlhkosti. Výhodou tiež je, že mokré drevo sa nešmýka, takže je tu nižšie riziko úrazu.
V kuchyni hrozia časté nehody, preto hlavným kritériom pri výbere podlahy do tohto priestoru je odolnosť materiálu. Hlavne voči mechanickému poškodeniu. Pochopiteľne ani vlhkosť by nemala byť prekážkou. Z toho dôvodu do kuchyne neodporúčame napríklad laminátové podlahy. Vhodným materiálom je linoleum alebo PVC.
Vinylové podlahy sú tiež rovnako odolné, ľahko udržiavateľné a čo je veľkým plusom, aj ľahko opraviteľné. V prípade mechanického poškodenia vám odborná firma jednoducho podlahu vymení. Ďalším vhodným materiálom na podlahu v kuchyni je korok, ktorý je na dotyk príjemný a teplý. Samozrejme korkovú podlahu treba niekoľkokrát prelakovať, kým sa začne používať. A v neposlednom rade je tu ešte možnosť keramickej či kamennej dlažby, avšak v porovnaní s korkom je povrch tejto podlahy chladnejší, čo môže vadiť citlivejším nohám.
Dobrá rada na záver. Pokiaľ zvažujete podlahové kúrenie, tak pri vyberaní správneho typu podlahy do jednotlivých miestností si urobte prienik mechanických a tepelno-izolačných vlastností materiálov podlahy.
obrázky: pexels.com