Málokto má rád upratovanie, ale takmer každý má rád upratanú domácnosť. Vyhneme sa tomu len vtedy, ak si najmeme niekoho, kto to urobí za nás… Ak to vo vašom prípade nepripadá do úvahy, skúste pri najbližšom uprataní využiť čas efektívnejšie.
Isteže, nemáme čas sa každý týždeň venovať dôkladnému umývaniu lustrov alebo oprašovaniu každej žalúzie. Existujú však miesta, podľa ktorých posudzujeme čistotu domácnosti hneď ako do nej vojdeme. A my máme pre vás bojový plán, ako ich dôkladne upratať a načasovať jednotlivé úkony tak, aby ste sa v celom procese nezamotali.
Postupné upratovanie izieb – najprv celá kuchyňa, potom celá obývačka – je neefektívne a popravde aj poriadne demotivujúce. Rovnako to platí pre poschodové domy, ktoré si zvykneme deliť aspoň na polovicu – ibaže keď upraceme kuchyňu s obývačkou, často podľahneme únave a pocitu, že spálne upraceme zajtra.
Medzitým sa smeti premiestnia z jednej miestnosti do druhej, deti nanosia hračky, uvaríme si večeru a zase vytvoríme vizuálny neporiadok. Preto by sme mali robiť jednu činnosť naraz vo všetkých miestnostiach – napríklad vysávanie, utieranie prachu, umývanie okien… Vďaka tomu nebudeme mať pocit, že je upratovanie nekonečné, že stále musíme začínať tú istú činnosť odznova a odznova.
… – noste si zo sebou všetky pomôcky na upratovanie. Chyžné to vychytali – tlačia pred sebou vozíky, v ktorých majú všetko potrebné na upratovanie. Handričky, umývacie prostriedky, leštidlá… To všetko rovno vložíme do vedra, lavóra alebo košíka. Môžeme si to vziať so sebou do ktorejkoľvek miestnosti a nič nemusíme hľadať. Hľadanie vecí je pritom jeden z najväčších požieračov nášho času. Čo by tam malo byť?
Máme na mysli všetky veci, ktoré nie sú tam, kde by mali byť. Topánky rozhádzané na chodbe namiesto toho, aby boli pekne uložené v skrinke. Oblečenie na zemi či na stoličke v spálni. Hrnčeky a taniere, pokrčené deky na gauči, detské hračky úplne všade, zvyšky jedla… V prvej vlne upratovania je potrebné zatočiť s povaľačmi a uvoľniť tak podlahy a rovné plochy (stoly, kuchynskú linku), aby sme mohli všetko zbaviť prachu a škvŕn.
Nič neprevonia byt lepšie ako čerstvo vypratá bielizeň na vešiaku. Instantný pocit upratanej domácnosti podčiarknite tým, že po zozbieraní bielizne zo všetkých miestností ich hneď roztriedite a vyperiete aspoň jednu dávku prádla. Ak nemáte dosť oblečenia, preperte malé rohožky z kúpeľne a toalety, alebo iné malé koberčeky, ktoré doma používate. Dobrým tipom je raz za čas preprať aj vlastné papuče, ak sú aspoň čiastočne vyrobené z látky.
Ak ste sa rozhodli prezliecť aj periny a vankúše, teraz je ten správny čas. Poutierajte prach na všetkých rovných plochách – stoloch, stolíkoch, komodách, skriniach, poličkách, parapetách, dverách, knižniciach, obrazoch a rámčekoch – ale aj na špeciálnych miestach, ako sú kľučky, vypínače, zásuvky, dekorácie, knihy, obrazovky a monitory. Na utieranie prachu najlepšie zaberá navlhčená utierka z mikrovlákna.
Potom nasleduje vysávanie – nevynechajte matrace a sedačku. Nastavte si na mobile budík a snažte sa stihnúť vysávanie skôr, ako zazvoní. Extra tip – do vrecka od vysávača môžete dať nastrúhanú kôru zo sušeného pomaranča alebo pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad eukalyptu. Zmiernite tak nepríjemný zápach, ktorý niekedy po vysávaní ostáva v miestnosti.
Máločo dokáže pokaziť dojem čistoty tak ako zrkadlo v kúpeľni pofŕkané vodou a zubnou pastou. Alebo fľakaté okná, cez ktoré sa nedá pozrieť ani na najbližších susedov. Nastriekajte na nich univerzálny octový čistič alebo vášho obľúbeného pomocníka z obchodu. Na leštenie sklenených plôch sú najlepšie savé materiály, napríklad papierové kuchynské utierky. Ekologickejšou alternatívou sú staré noviny, nesmú byť však vytlačené na kriedovom papieri.
Dezinfekciu si môžete vyrobiť aj sami. Stačí zmiešať alkohol z lekárne s vlažnou vodou, v pomere 3:1. Pár kvapiek esenciálneho oleja môže pridať príjemnú vôňu, ale niektoré povrchy dokáže aj poškodiť (napríklad kamenné obklady). Podobný účinok má však aj ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:1. Dezinfikujeme kuchynskú linku a všetkých pomocníkov ako je hriankovač, mikrovlnka, pekáreň na chlieb a podobne. Potom dezinfikujeme všetky kľučky a vypínače.
Čo majú tieto miesta spoločné? Všetky je potrebné nastriekať o niečo silnejším prípravkom ako ostatné miesta v domácnosti. Do odtokov môžete nasypať pol hrnčeka sódy bikarbóny a zaliať ju pol hrnčekom octu. Nakoniec do nich nalejte vriacu vodu. Umývadlá nastriekajte octovým univerzálnym čističom a nechajte ho chvíľu pôsobiť. Potom pôjdu nečistoty dole omnoho rýchlejšie. Kým prípravok pôsobí, vyneste kôš a pretrite ho dezinfekčným prostriedkom.
Už sme to spomenuli toľkokrát… Ocot je jednoducho zázrak. Do horúcej vody pridajte pár lyžičiek octu a zotrite podlahy. Začnite v najvzdialenejšom kúte od dverí a postupne sa prepracujte až k dverám. Upratovanie urýchlite, ak otvoríte okná – podlahy rýchlejšie vyschnú a vy si po nich nepošliapete.
Nebývate sami? Tak sami neupratujte. Ak si každý člen rodiny vezme na starosť jednu činnosť, môžete sa v izbách striedať. Kým bude jeden vysávať v spálni, druhý môže utierať prach v obývačke.
obrázky: unsplash.com
Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…
Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…
Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…
Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…
Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…
Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…