Bývanie

Pár tipov ako kúpiť byt a bývať lacno

Všetci túžime po svojej vlastnej nehnuteľnosti a osamostatniť sa, no pritom mať aj čo najnižšie náklady na bývanie a minúť čo najmenej peňazí pri jej kúpe. No realita je však taká, že väčšina z nás sa musí na veľkú časť života zadlžiť kvôli hypotéke. Vedeli ste ale, že za určitých okolností sa dá tomu vyhnúť, alebo aspoň minimalizovať náklady? Niekoľko tipov vám prinášame v našom článku.

 

 

Ako kúpiť byt lacno

Žiaľ v súčasnosti už nie je doba na zaobstaranie si vlastného bývania pomocou hypotéky tak priaznivá, ako tomu bolo pred pár rokmi. Podmienky bánk sa sprísnili. No našťastie existuje niekoľko možností, ako si s tým poradiť, alebo aspoň vystačiť si s menšou hypotékou, ako ste pôvodne plánovali. Ako na to? Bez kompromisov to nepôjde.

 

Výber nehnuteľnosti v menej atraktívnej oblasti

Pokiaľ chcete ušetriť peniaze, tak na atraktívnu oblasť v centre mesta musíte zabudnúť. Dá sa však vybrať nehnuteľnosť aj v relatívne peknej oblasti na okraji mesta a za menej peňazí. Treba skrátka do svojich plánov zapracovať určitý kompromis. Samozrejme je nutné dopredu si urobiť dôkladný prieskum oblasti, pretože na Slovensku existujú aj také štvrte, kde by ste určite nechceli bývať. Napríklad v takom blízkom susedstve neprispôsobivých obyvateľov, hoci na prvý pohľad to tak pôsobiť nemusí.

 

Zrekonštruovaná nehnuteľnosť

Nielen finančné prostriedky, ale najmä čas ušetríte aj kúpou bytu, ktorý už je zrekonštruovaný. A to nemáme na mysli pár hodín či dní, ale celé týždne či mesiace, kedy by ste možno párkrát museli vynechať aj prácu a rodinu a známych dať na druhé miesto. Samozrejme závisí od náročnosti rekonštrukcie. Vo väčšine prípadov ale napokon rekonštrukcia zaberie podstatne viac času a peňazí ako sa plánuje.

Nevýhodou je samozrejme to, že si nemôžete sami vybrať materiál, farby, vzory a celkový vzhľad po rekonštrukcii. No a tiež bude zrekonštruovaná nehnuteľnosť drahšia. Do zrekonštruovanej nehnuteľnosti sa však môžete rovno nasťahovať a užívať si ho po náročnom čase vybavovania kúpy a prevodu nehnuteľnosti. Je preto dôležité ešte pred kúpou zvážiť svoje možnosti a dobre si spočítať, čo presne budete musieť vo vašom kúpenom byte rekonštruovať, aby ste potom neboli nepríjemne prekvapení.

 

Spolupráca s realitnou a advokátskou kanceláriou

Realitná kancelária sa možno môže pre niekoho zdať ako zbytočná investícia, no čudovali by ste sa, ako sa často takáto spolupráca vyplatí. Nie je totiž pravidlom, že by sme na vlastnú päsť mali hneď v hľadáčiku vhodnú nehnuteľnosť, ktorá by sa zároveň zmestila do nami stanoveného finančného limitu. To by mohlo trvať veľmi dlhý čas a stálo by to aj veľa úsilia a niekedy i peňazí. S realitnou kanceláriou je tu však väčšia šanca na rýchle získanie nehnuteľnosti presne podľa predstáv a finančných možností.

Ak využijete právnické služby šikovného advokáta, eliminujete zase všetky možné právne riziká, ktoré môžu nastať pri predaji. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam v súvislosti s prevodom peňazí a prepisom nehnuteľnosti, ktorých riešenie by dodatočne mohlo celý predaj spomaliť a predražiť.

 

Ako bývať lacno

Keď už ste svoj vysnívaný byt či dom získali, prichádza na rad ďalší problém. Veď kúpa nehnuteľnosti určite väčšinu z nás riadne finančne vyčerpá. Preto príde vhod usporiť peniaze pri nákladoch za bývanie. Tiež zároveň neuškodí myslieť ekologicky a zohľadniť tak moderné trendy v bývaní. Prinášame vám zopár tipov.

 

Výber a používanie elektrospotrebičov

Pokiaľ chcete ušetriť na bývaní, tak výber vhodných elektrospotrebičov je prvý krok. Najdôležitejší údaj, ktorý by vás v tomto smere mal zajímať je energetická trieda spotrebiča. Hovorí totiž o spotrebe elektrickej energie. Kategória A (uvedená na štítku produktu) je samozrejme tou najšetrnejšou, ktorá v porovnaní s najnižšou triedou D, ušetrí až v priemere o 50% elektrickej energie viac, čo rozhodne stojí za úvahu. Poďakuje sa vám nielen vaša peňaženka, ale aj životné prostredie.

Pri úspore elektrickej energie je tiež dôležité vymeniť klasické žiarovky za úsporné alebo žiarovky LED. Neverili by ste, ako sa rapídne zníži jej spotreba.

Z praktických rád je tu zase napríklad dôležité neotvárať zbytočne chladničku a dbať najmä na to aby nemala námrazu. Námraza totiž rapídne znižuje jej účinnosť chladenia a zároveň zvyšuje spotrebu elektrickej energie.

Tiež je rozumné využívať teplo, ktoré poskytuje rozohriata rúra na pečenie a v zimnom období rozumne vetrať (úplne pootvárať oká, ale len na krátky čas).

Je tiež mnoho spotrebičov, ako napríklad domáce kino, mikrovlnná rúra, sporák a mnohé ďalšie, ktoré ukazujú čas, pričom ho však vôbec nepotrebujete, pretože máte veľké hodiny na stene. Vypínajte preto tieto spotrebiče mimo ich hlavnej činnosti.

 

Šetrenie vodou

Najviac vody sa dá ušetriť pri varení a kúpaní – je rozumné nainštalovať šetrič na vodovodnú batériu, ktorý vodu dávkuje úspornejšie. Rovnako voda z kanvice sa dá po vychladnutí použiť napríklad na zalievanie kvetín a nie ju len zbytočne vyliať do odtoku.

Tiež je výhodnejšie používať filtrovanú vodu ako kupovanú balenú, pretože aj ten najdrahší filter na vodu vás vyjde v prepočte lacnejšie ako kupovanie balenej vody. Tú si môžete vziať so sebou akurát len tak na nejaký výlet do prírody. Pamätajte, že máme to šťastie žiť v krajine, kde je vo vodovode dostatok veľmi kvalitnej,  čistej a chutnej vody, dokonca aj bez filtrovania.

 

Šetrenie plynom

Pokiaľ veľa varíte, určite uprednostnite plynovú varnú dosku pred elektrickou. Plyn je lacnejší a pri rozumnom varení sa dá ušetriť ešte aj na jeho spotrebe. Napríklad zainvestujte do moderného nerezového riadu, ktorý prenáša a drží teplo omnoho lepšie ako staré smaltové hrnce. Tiež použite ten správny horák na varnej doske podľa veľkosti použitej nádoby na varenie.

 

Zopár praktických rád na záver

Dobrý nápad ako ušetriť a zároveň byť šetrný k životnému prostrediu je aj používanie ekologických obalov (napríklad včelie voskové obaly) v domácnosti. Žiadne papierové obrúsky či plastové obaly. Síce ide o vyššiu jednorazovú investíciu ako je tomu v prípade obyčajných obalov, no dajú sa používať opakovane aj niekoľko rokov, takže v dlhodobom horizonte ušetríte a zároveň vyprodukujete menej odpadov.

Okrem toho používanie kuchynských papierových obrúskov na utieranie rozliatej vody či polievky môžete nahradiť napríklad starým oblečením. Z toho istého dôvodu je tiež rozumné nahradiť plastové zubné kefky za bambusové.

 

Je veľa možností, ako usporiť pri kúpe nehnuteľnosti a za náklady na bývanie. Veríme, že sme vám našim článkom pomohli pár zaujímavými tipmi na vašej ceste za vysnívaným domovom.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Reality Book. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie o bývaní, domácnosti, realitách a realitnom trhu.

Najnovšie články

Konmari metóda upratovania podľa Marie Kondo

Vo svete plnom neustáleho zhonu a neporiadku sa metóda KonMari, ktorú vyvinula japonská poradkyňa pre…

2 týždne

Postup pri predaji bytu bez realitky

Predaj bytu bez pomoci realitnej kancelárie môže byť pre mnohých výhodnou voľbou, najmä ak chcete…

2 mesiace

Ako zariadiť bývanie pre seniora

Na starnutie sa často pozeráme ako na nevyhnutné zlo, ale ide iba o ďalšie životné…

9 mesiacov

Všetko, čo potrebujete urobiť pred predajom nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a profesionálny prístup. Bez…

9 mesiacov

EPS dosky pre izoláciu

Základným kameňom expandovaného polystyrénu, známeho skratkou EPS, je jeho vynikajúca tepelná izolačná schopnosť. Táto vlastnosť…

9 mesiacov

Ako predať byt v podielovom spoluvlastníctve

Predaj bytu v podielovom spoluvlastníctve je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. V našom…

10 mesiacov