Ako zariadiť a usporiadať obývačku správne a lacno
Kúpili ste si nový byt a chceli by ste si ho pekne a lacno zariadiť? Hlavne obývaciu izbu, ktorá je dominantou každej domácnosti? V článku vám poradíme, ako prakticky, vkusne a za menej peňazí zariadiť obývačku tak, aby pôsobila priestornejšie a pritom sa do nej zmestilo všetko potrebné. Moderné trendy je totiž možné zaviesť všade aj za lacno, pokiaľ sa ale dodržia určité pravidlá dizajnu.
Záleží na veľkosti obývačky
Všetko úsilie sa odvíja od veľkosti obývacej izby. Prispôsobiť zariadenie obývačky jej veľkosti je základom.
Máte malý byt? V tom prípade sa budete musieť sústrediť hlavne na úložné priestory. Ako úložný priestor môže slúžiť každý voľný roh, či priestor pod posteľou, alebo pod umývadlom v kúpeľni. Avšak obývacia izba je v tomto smere takou menšou výnimkou. Tu sa neodporúča veľmi preháňať.
Vstavanej skrini a poličkám vyčleňte tak maximálne jednu stenu. Vaša obývacia miestnosť, hoci v realite menšia, bude vďaka tejto striedmosti pôsobiť naoko priestornejšie.
Ako usporiadať obývačku
Obývacia stena je dominantou každej obývačky. Avšak ešte predtým, ako začnete premýšľať nad jej dizajnom, si celú miestnosť premerajte a rozvrhnite, kde by asi mala stáť. Samozrejme, nezabudnite na ďalšie časti, ako napríklad televízny stolík, priestor pre sedačku, prípadne i komodu.
Tiež popremýšľajte nad úložným priestorom, hlavne čo sa týka políc. V poslednej dobe je moderné riešiť obývaciu stenu formou skrine, spravidla na zákazku, aby dokonale padla do priestoru. Avšak hoci je to ideálne riešenie, nie je práve najlacnejšie. Našťastie moderný trh s nábytkom ponúka dostatok lacnejších alternatív.
Kam umiestniť obývaciu stenu
V podstate sú dve možnosti, ako umiestniť obývaciu stenu. Buď dáte prednosť niečomu ako TV stena, ktorá je rozložená po celej dĺžke steny obývačky, alebo si môžete zvoliť otvorenú variantu. To znamená, že obsadíte vstavanou skriňou iba určitú časť steny miestnosti a zvyšný priestor obývačky striedmo doplníte poličkami, vitrínami, či regálmi.
Ak vlastníte väčší priestor, môžete zakomponovať do svojich plánov aj knižnicu. Obývacia miestnosť tým získa osobitý charakter a bude vyzerať zaujímavejšie.
Dizajn obývačky
Pochopiteľne, každý z nás má svoj vlastný štýl, ktorý sa mu páči. Niekomu sa páči retro, ďalší zase uprednostňuje moderné trendy. Dôležité je si jeden zvoliť, a potom tomu prispôsobiť dizajn celej miestnosti. Miešanie rôznych štýlov totiž nevynikne v žiadnom priestore.
Pokiaľ však máte biele steny, môžete si dovoliť viac experimentovať. Napríklad aj nábytkom s farebným prevedením, čo poskytne viac kreatívnych možností.
Moderným spôsobom je tiež zvoliť si tri steny biele a štvrtú, práve tú, pri ktorej plánujete obývaciu stenu, odlišnej farby. No pozor. Pokiaľ si zvolíte tmavú farbu, nábytok si voľte bledší, alebo aspoň farebne neutrálny. Ak je to naopak, môžete si zvoliť tmavší nábytok.
Veľmi často sa využíva aj tapeta, ktorá celej miestnosti dodá eleganciu. V ponuke je doslova more rôznych vzorov a farieb, takže sa tu hranice fantázii nekladú. Avšak aj v tomto prípade odporúčame striedmosť a jednoduchosť. Žiaden veľmi výrazný vzor, alebo krikľavé farby. To všetko miestnosť opticky zmenšuje, čo je neželaný efekt.
Zariadenie obývačky lacno a rozumne
Zariadiť menší priestor je náročnejšie ako väčší. Preto sa naše tipy budú týkať predovšetkým tých menších. Už sme zmienili, že menej je niekedy viac, avšak čo sa týka dekorácií, tak až takí striedmi byť nemusíte. Práve naopak. Jediným pravidlom je vyberať múdro a vkusne.
Snažte sa spojiť krásu a funkčnosť v jedno. Napríklad vázy nemusia slúžiť iba na kvety, ale je možné do nich nasypať aj rôzne dekoratívne kamienky alebo mušle z dovolenky pri mori. A lepšie ako jedna jednoduchá váza, vyzerajú hneď tri vedľa seba – väčšia, menšia a najmenšia. V menšej obývacej miestnosti tiež nesmiete zabudnúť na zrkadlá, ktoré priestor opticky zväčšujú.
Rozmiestnenie nábytku ako priečka
Podobné spojenie krásy a funkčnosti je napríklad vhodné aj pri rozmiestnení policových dielov a regálov. Tie vedľa svojho základného účelu môžu slúžiť zároveň aj ako priečka, ktorá miestnosť sektorovo rozdelí. Rovnako, pokiaľ si plánujete zriadiť čítací kútik s potrebou súkromia, tak ako výborný pomocník vám poslúži vkusný paraván.
Ako vybrať sedačku
Pokiaľ bojujete v svojej obývačke s miestom, tak ešte predtým, než ju začnete zariaďovať nábytkom, si dobre premyslite účel jeho využitia. Rozhodne napríklad nekupujte sedačku s tým cieľom, aby sa v nej pohodlne sedelo návštevám. Myslite predovšetkým na seba. Domáce pohodlie je nadovšetko. Nábytok musí v prvom rade vyhovovať vám.
V zdanlivo obyčajnej sedačke sa môže zároveň skrývať praktický úložný priestor a zároveň opierka slúžiť ako odkladací stolček.
Ďalšie tipy, ako zariadiť obývaciu izbu
Rovnako sa však dá poňať aj konferenčný stolček, pod ktorým sa zvyčajne ukrýva úložný diel.
Skôr než ťažkému a masívnemu nábytku, dajte prednosť menším kusom nábytku jednoduchých tvarov. Veľmi dobrým nápadom sú aj rôzne krabice a boxy. A nakoniec, nezabudnite na možnosti skladacieho nábytku – stoličky, ktoré sa dajú zložiť a zavesiť na stenu keď odíde návšteva, skladací stôl…
Osvetlenie obývacej izby
Záverom sa žiada dodať, že je veľmi potrebné myslieť na dostatok svetla v obývačke. Neznamená to samozrejme, že by ste mali doma svietiť obrovským reflektorom. Pravidlom je, že čím viac zdrojov svetla rôznej intenzity, tým lepšie. Napríklad šikovne umiestnené bodové svetlá osvetľujúce poličky či obrazy zaujmú a zároveň miestnosť opticky zväčšia.
Atmosfére zase prospeje intímne svetlo stolnej, či stojacej lampy. Pochopiteľne, dôležité je aj denné svetlo. Pokiaľ nemáte veľké okná francúzskeho typu, stačí vám nedávať na okná veľké a ťažké závesy. Aj takáto maličkosť dokáže zázraky.
obrázky: pexels.com